INDIVIDUÁLNÍ KOMPLEXNÍ PŘÍSTUP
ZDRAVÍ A ROVNOVÁHA
10 LET PRAXE
CELKOVÁ DIAGNOSTIKA
ŘEŠÍME PŘÍČINU POTÍŽÍ, NÉ DŮSLEDEK
VYCHÁZÍME Z TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

JÁTRA

Jaro, játra, očista, dřevo, zelená, růst

Období, které připadá játrům je mezi 15. 2. - 25. 4. Z pohledu orgánových hodin jsou játra (meridián jater)  nejaktivnější mezi 1 - 3 hod.v noci. Jaro je spojeno s elementem dřeva dle čínského pentagramu a patří jim energie vítr, kyselá chuť a zelená barva. Jaro je období, kdy je energie (čchi) jater na vrcholu. Ideální doba na pročištění organismu jak zvenku, tak zevnitř. Z pohledu lidského vývoje odpovídá jaro porodu a dětství. Jaro je ráno a vyjadřuje růst a vývoj. Energie dřeva stoupá vzhůru a do všech směrů. Stoupající čchi sebou bere dobré i špatné a může se v těle projevovat různě. 

Úkolem jater v organismu je příjem a zpracování energie, oddělení čistého od kalného. Řídí plynulé proudění, průchodnost a uchovávání krve, vyživují svaly a tkáně, řídí menstruační cyklus, svalové napětí a zrak. Spolu se svým párovým orgánem žlučníkem odpovídají nejen za trávení, ale i za kvalitu šlach, nehtů a očí. Tyto dva orgány společně v průběhu života řídí tvořivost, osamostatňování se člověka. 

Pokud tomu tak není, objevují se poruchy menstruačního cyklu, potíže s otěhotněním, krvácení z nosu, pocit otupělosti, skřípání zubů, bolesti kyčlí, problémy se štítnou žlázou, alergie, teče z nosu, máme suchou kůži. Může bolet hlava, pálit žáha, pociťujeme náladovost, netrpělivost, pocit neustálého horka, probouzení se mezi jednou a druhou hodinou ranní. Pocity neklidu a celkový pocit, že se člověk zasekl ve svém životě. Často se rozhněváme, jsme až agresivní. Spojitost jater se zrakem vyjadřuje jasnost očí a ostrost zraku. 

Abychom játrům a žlučníku pomohli, musíme se snažit především přestat jíst 2-3 hodiny před spaním. Pozdní noční jídlo vytváří v játrech stagnaci a brání našemu tělu v nočním čištění a obnově. Také je dobré přestat jíst, když jsme z 80 % sytí. Přejídání vytváří větší tlak na játra a žlučník. Jíme do chvíle, kdy se cítíme sytí a můžeme sníst ještě trochu, ale přestaneme. 

Existuje mnoho potravin, které pomohou tyto orgány uzdravit. Důležitá je kyselejší chuť, jídlo lehké, svěží, zelené. 

Pomáhají celozrnné obiloviny, jako je rýže, kuskus, proso, quinoa, špalda, oves. Dostatek listové zeleniny, kapusta, zelí, petržel, červená řepa, řeřicha, pórek, mrkev, ředkvička, tuřín, artyčok, medvědí česnek, pampeliška listy, fazole, zejm. mungo. Potraviny, které mají vysoké procento zeleného barviva (chlorofylu) a podporují krvetvorbu. Pickles (mléčným kvašením prošlá zelenina), kvašené zelí, citrony, meruňky, borůvky, broskve, ostružiny, maliny, kyselá jablka, brokolice, květák, olivový olej, vlašské ořechy, avokádo, klíčky a houby, kuřecí maso a ryby (hl. sardinky), čerstvé bylinky - ostropestřec mariánský, jablečník obecný, pampeliška lékařská, hořec žlutý, benedikt lékařský, kopřiva, koření - kurkuma, kajenský pepř.

Důležitý je také dostatečný pitný režim - čistá voda, minerální voda, ovocné, zeleninové džusy, bylinkový čaj. Je nutné vzdát se absolutně alkoholu.

Co způsobuje jaterní potíže:

  • alkohol 
  • toxiny (nejčastěji obsažené v jídle)
  • tučná, mastná a smažená jídla
  • hladovění
  • stres

Očista:

  1. Rýžová kaše (congee či zhou - čou)

Potřebujeme 1 hrnek rýže (bílá dlouhozrnná nebo hnědá) a až 8 násobku vody. Přidání vody závisí na typu rýže. Bílá rýže je rychleji hotová. Vodu můžeme postupně přilévat. Můžeme osolit. Rýži vaříme na mírném plameni, pomalu a dlouho, je potřeba občas zamíchat. Kaše pění, musí se hlídat, aby nevytekla. 

Kaše je hotová, pokud byla všechna voda absorbována a rýže je krémová, mazlavá, po vychladnutí připomíná sulc. 

K takové kaši přidáváme dušenou zeleninu, kapustu, kořenovou zeleninu, listové saláty, mořské řasy, bylinky, luštěniny, semínka.

Kaše je vhodná nejen k pročištění, ale také, pokud potřebujeme doplnit energii a posílit krevní oběh. 

Celozrnná (hnědá) kaše obsahuje mnoho vitamínů a minerálů oproti bílé dlouhozrnné rýži, ale má specifickou chuť, kterou nemusí každý vítat. 

Kaše je lehce stravitelná, doplňuje jin a ochlazuje horkost z nedostatku vnitřních tekutin. Posiluje slezinu-slinivku.

Pokud nás trápí průjem či nevolnost, tato kaše je lepší variantou než suchý rohlík a piškoty. 

Kaši můžete i pár dnů uskladnit v lednici a vždy s mírným přidáním vody opět ohřát. 

Kaši můžete zkusit vařit i z jiných obilovin - jáhly nebo pohanka.

   

  1. Citron, citronová šťáva, olivový olej

Citron a citronová šťáva (kyselina L-askorbová) obsahují antioxidanty - mají      neutralizovat škodlivé volné radikály, které poškozují buňky v těle. Zejména vitamín C, který podporuje imunitní systém (tvorbu bílých krvinek), pomáhá tělu slučovat vlastní kolagen, absorbovat železo ze stravy, podporuje růst a posiluje cévní stěny. 

Olivový (extra panenský) olej obsahuje přes 70% (mononenasycených) zdravých tuků (kys. olejovou), vitamín E a K. Zmírňují zánět v těle a mají mnoho pozitivních účinků jako prevence vzniku nádorového onemocnění. 

Citron a citronová šťáva mají čistící účinky a neutralizují kyselé vnitřní prostředí organismu. 

Pití citronové šťávy s vlažnou vodou a olivovým olejem nalačno pomáhá dobře hydratovat tělo, zvyšuje vstřebávání živin a zpomaluje absorpci sacharidů z následně zkonzumovaných potravin. Má také projímavé účinky. Konzumací celého citronu, včetně bílých částí pomáháme tělu bránit tvorbě žlučových a ledvinových kamenů. 

Pokud sníme citron 1-2 hod. před spaním pomáháme tlustému střevu v prevenci před zácpou. 

   

Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé, antibakteriální, antiseptické, a protiplísňové účinky. Dodává jaterním buňkám větší schopnost regenerace. Chrání játra před infekcemi a poškozením. 

Zinek

Zinek pomáhá především při odbourávání alkoholu, aby mohl být bezpečně vyloučen z těla ven. Chrání játra před poškozením. Dokonce i plod v děloze. 

Pokud více pijete alkohol, užívejte zinek pravidelně. 

Zinek hojně obsahují ořechy a semena, celozrnné obiloviny (hnědá rýže, oves, quinoa) luštěniny, ryby, měkkýši, maso, vejce, zelenina (houby, kapusta, hrášek, chřest, řepná zelenina). 

Bylinky

Zejména bylinky hořké chuti pomáhají játrům v odbourávání škodlivých látek z těla, v regeneraci, pomáhají s trávením a zamezí překyselení organismu. 

Kořen pampelišky

  • posiluje funkci jater, ledvin a žlučníku
  • pomáhá se žlučovými kameny
  • účinkuje jako diuretikum (prostředek na odvodnění)
  • působí na správné zažívání

   

Ostropestřec mariánský (sylimarin)

  • zlepšuje metabolismus jaterních buněk
  • má silné detoxikační účinky
  • podporuje regeneraci jater
  • pomáhá léčit zánět jater a žlučníku

   

Jablečník obecný

  • posiluje játra, pomáhá s jejich regenerací
  • posiluje funkci žlučníku
  • posiluje trávicí trakt
  • má silně nahořklou chuť

Dalšími bylinkami můžou být: Benedikt lékařský, Hořec žlutý, Jaterník trojlaločný, kořen černého rybízu, Čekanka obecná.